Lumen

Svetelný tok meraný v lúmenoch vyjadruje vyžarované množstvo svetla. Svetelný tok je najdôležitejšie termín pre charakterizáciu výkonu svietidla.Ten udáva množstvo svetla alebo svetelnej energie, ktorá je vyžarovaná zo svetelného zdroja.

Ale čo sa vlastne meria? Niektorí výrobcovia označujú svetelný tok LED diódy alebo žiarovky, ale neuvádzajú straty pri prechode svetla skrz reflektor alebo hlavu svietidla, ktorá môže byť aj viac ako 30%. Ak výrobca uvedie hodnotu 100 lúmenov, môže byť skutočný svetelný tok pre priechodu svetla reflektorom aj menej než 70 lúmenov, čo je v skutočnosti veľmi viditeľný rozdiel. LED LENSER uvádza údaje svetelného toku namerané spektro-fotometrickou metódou vychádzajúceho z hlavy svietidla s novými alkalickými batériami. Toto meranie udáva skutočnú hodnotu výkonu svietidla po odpočítaní strát v reflektora.

*Niektorí výrobcovia uvádzajú skreslené údaje, ktoré sa nezakladajú na skutočných meraniach. Alebo uvedú hodnotu svetelného toku, ktorú je schopná LED dióda vyžiariť iba na krátky okamih a následne hodnota svietivosti v závislosti na batériách klesne aj o viac ako 50%. Svetelný tok sa potom stáva skvelým predajným argumentom, ktorý Vám ale nevytvorí relevantnú predstavu o kvalite a výkone svietidla.

Lux

Intenzita osvetlenia (tiež osvetlenosť pozri STN EN 12665 ​​bod 3.2.11) je fotometrickou veličinou, je definovaná ako svetelný tok dopadajúci na určitú plochu. Je teda podielom svetelného toku (v lumenoch) a plochy v metroch štvorcových. Jednotkou osvetlenia je lux (lx), čo je osvetlenie spôsobené svetelným tokom 1 lm dopadajúcim na plochu 1 m². Existujú jasné špecifikácie, pokiaľ ide o intenzitu osvetlenia pracoviska alebo v supermarketoch.S AFS (Advanced Focus System) a Dynamickým spínačom svetiel LED LENSER si môžete nastaviť intenzitu svetla vyhovujúcu Vašim potrebám.

Kandela

Svietivosť udáva priestorovú hustotu svetelného toku zdroja v rôznych smeroch. Svietivosť možno určiť len pre bodový zdroj, tj. Pre zdroj, ktorého rozmery sú zanedbateľné v porovnaní so vzdialenosťou zdroja od kontrolného bodu.Jednoducho povedané, svietivosť sa odkazuje na silu lúča. TTo závisí na svetelnom toku (množstvo svetla) a na uhle lúča svetla. Príklad: Predstavte si dva druhy 5 mm LED s rôznymi uhlami - napr. 10 a 120 stupňov - ale s konštantnou intenzitou svetla cez uhol odrazeného lúča. Hoci vydávajú rovnaké množstvo svetla (svetelný tok 5 lumenov), LED s uhlom 10 stupňov má svietivosť, ktorá je viac ako 130-krát vyššia ako u LED s uhlom 120 stupňov. LED 120 stupňov rozptyľuje množstvo svetla (5 lumenov) v omnoho širšom uhle. V dôsledku toho je LED 10 stupňov vhodná pre osvetlenie vzdialenejších oblastí, zatiaľ čo 120 stupňová dióda je lepšia pre osvetlenie na blízke vzdialenosti. Svietivosť našich nových svetiel je nastaviteľná. Prostredníctvom Advanced Focus System môžete regulovať výstupný uhol svetla veľmi rýchlo pomocou technológie Speed ​​Focus.

LED dioda a modré světlo

LED diódy sú elektronické zdroje svetla na princípe polovodičov, ktorými sú napríklad gálium, kremík alebo arzén.Pre tieto účely musia byť tieto prvky absolútne čisté a musia byť v súlade s určitými požiadavkami. Preto sa tenké polovodičové vrstvy vkladajú do vákuových komôr a poťahujú sa molekulárnej vrstvou.

Biele svetlo sa skladá zo všetkých farieb viditeľného spektra. Táto skutočnosť je známa už od čias Isaaca Newtona.Svetlo emitujúce diódy vyžarujú takmer monochromatické, čiže jednofarebné svetlo. Frekvenčné spektrum vyžarovaného svetla môže byť ovplyvnené výberom vhodného polovodičového materiálu, ale tu existujú iba dve možnosti ako docieliť bieleho svetla.
Prvá metóda vychádza zo slávneho experimentu Newtonova hranola, kedy môžete vytvoriť mix svetla z troch rôzne farebných LED diód. Bohužiaľ táto metóda je neefektívna a oveľa zložitejšia.
Druhá metóda je pridať na povrch modrej LED diódy vrstvu špeciálnej zmesi (Y3Al5O12). Modré svetlo LED diódy a širokopásmové, žlto-oranžovo-červené svetlo fluorescenčnej vrstvy možno vzájomne dopĺňať a vytvoriť tak biele svetlo, ktoré má ľahko namodralý odtieň.Modré diódy patria k najúčinnejším LED, takže je logické použiť tieto LED diódy pre generovanie bieleho svetla. Preto svetlá LED LENSER vyžarujú extrémne jasné biele svetlo s ľahko modrastým odtieňom, ktoré sa najviac podobá  prirodzenému dennému svetlu.Toto svetlá LED LENSER výrazne odlišuje od konkurencie, pretože svetlo konkurenčných svetiel pripomína svojou farbou svetlo sviečky, ktoré sa blížia viac svetlu žltému.

Tento proces sa nazýva MBE (Molekulárne Epitaxia) a možno tiež opísať ako rast kryštálov. Po očistení sú atómy skladané do kryštalických štruktúr, ktoré sú následne "rezané" do mikroskopicky malých jednotiek. Svetelné diódy majú štruktúru pevné látky a sú úplne odolné proti nárazu. Vydržia 1000krát dlhšie ako bežné žiarovky a halogénové žiarovky.LED diódy neobsahujú žiadne škodlivé plyny. Navyše bežná žiarovka vyžaruje 1% svetla a 99% tepla. LED dioda poskytuje 13% světla a 87% energie je přeměno na teplo.Z toho vyplýva, že aj 1wattová LED dióda je ďaleko účinnejšia než 5wattová žiarovka.

Advanced Focus System

Spojením šošovky a reflektora vznikla unikátna technológia, ktorá nemá vo svete obdobu

Vznikla tak reflektorová šošovka umožňujúca zaostrenie lúča svetla s plynulým prechodom z širokého homogénneho kruhu svetla do ostrého zväzku a naopak.Ostrenie sa vykonáva jednoduchým posunutím hlavy svietidla dopredu (zaostrenie) alebo dozadu (rozostrenie). Svietidlá LED LENSER ako jediné na svete využívajú princíp lomu svetla. Bežné svetlá iba odrážajú svetlo od reflexných plôch vnútri hlavy svietidla.
Zaostrený lúč: Viac svetla skrz šošovku
Výhoda: zosilnenie svetla na dlhú vzdialenosť. Pri posunutí hlavy svietidla dopredu, reflektor zalomia svetelné lúče smerom do stredu a cez šošovku sa lúče zosilnia.Oproti konvenčným svetlám je tak svetlo viac ako dvakrát silnejšie, nakoľko pri bežnom odraze dochádza k rozptýleniu svetla.
Rozostrený lúč: Kruhové homogénne svetlo
Výhoda: Zväzok svetla je sústredený priamo do šošovky a cez reflektor sa rozptýli do širokého kruhu. Toto nastavenie je ideálne pre krátke vzdialenosti, pri chôdzi alebo pre čítanie.

X-Lens Technology

Úlohou technologického lídra je vyvíjať stále nové technológie. Ak skombinujete najlepšiu technológiu s vynikajúcim dizajnom ak tomu pridáte niečo netradičné, stane sa, že niekedy vytvoríte malý kúsok mágie. X-LENS TECHNOLOGY násobí výhody systému ADVANCED FOCUS SYSTEM a vyzdvihuje vo výsledku technológie svietidiel do novej dimenzie. Opäť došlo k optimalizovaniu šošovky pomocou zložitých výpočtov, aby bolo možné docieliť synchronizácie niekoľkých LED diód a ich svetelných lúčov. Presnosť a výkon sa potom stali logickým vyústením tohto vývoja. Svietidlá s touto technológiou poskytujú nezabudnuteľný zážitok a vôbec si neuvedomíte, že používate svetlá s viacerými LED diódami. Svietidlá s touto technológiou prekvapia úplne každého. Nielen verejnosť, ale aj odborníkov. Ostrenie svetla je pri nich úplnou samozrejmosťou.

Galilei vs. Newton

Medzi astronómami rovnako ako medzi inžiniermi, ktorí sa zaoberajú svetlom, sa viedli vždy diskusie o tom, či sú pre zber svetla vhodnejšie reflektory alebo šošovky.

Galileo Galilei, zakladateľ modernej fyziky, postavil ďalekohľad na princípe šošovky, s ktorého pomocou objavil pri Jupitere mesiac. O 60 rokov neskôr Isaac Newton, brilantný matematik a autor gravitačného zákona, vyvinul ďalekohľad, ktorý pracoval pomocou dômyselne umiestnených konkávnych zrkadiel.

Ku koncu 19. storočia, keď sa na trhu objavili prvé svetlá, boli tieto svetlá vybavené iba šošovkou. Od roku 1950 boli šošovky postupne nahrádzané reflektory (zrkadlovými plochami vnútri hlavy svietidla) a to nielen kvôli nižším výrobným nákladom.
Reflektory konvenčných svetiel sú vyrábané z plastov, ktoré sú následne vybavené chrómovým, alebo iným reflexným náterom. Reflektory moderných LED svetiel sú vyrobené z akrylového plastu a odborne ich nazývame kolimátory, ale aj tieto reflektory sa riadia zákonmi Isaaca Newtona.

LED LENSER dnes prichádza s revolučnou technológiou a práve preto necháva táto značka svoju konkurenciu značne za sebou. Použitie reflektorovej šošovky u svietidiel LED LENSER je unikátnou optickou technológiou, ktorú nájdete iba u svietidiel LED LENSER. 

Divize Distribution | Naše značky Leatherman, Wiley X, Setolite, GoalZero, Lifesaver
Copyright © 2022 MORIS design s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů